Jak przeprowadzić i napisać studium przypadku? W jaki sposób ta metoda może pomóc praktykującym psychoterapeutom?
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Jana Roubala, Michala Čevelíčeka i Tomáša Řiháčeka (polskie tłumaczenie: Marek Misiak),
w którym autorzy próbują znaleźć odpowiedź na te pytania.
Studium przypadku w psychoterapii
Studium przypadku jest jedną z najczęściej stosowanych metod badawczych w psychologii i psychoterapii. Jego celem jest możliwie jak najbardziej dokładne zrozumienie indywidualnej sytuacji danego klienta lub grupy klientów.
Jan Roubal, Michal Čevelíček i Tomáš Řiháček piszą, że studia przypadku są ,,naturalnym sposobem wytwarzania i przekazywania wiedzy o tym, jak działa psychoterapia. Często przemawiają do nas znacznie lepiej niż szeroko zakrojone studia lub metaanalizy, gdyż w przeciwieństwie do tych metod nie wyjmują przypadku z jego oryginalnego kontekstu, ale ujmują go w sieci relacji i wpływów, które przyczyniły się do jego ukształtowania.”
Autorzy zwracają uwagę, że studium przypadku jest blisko powiązane z praktyką kliniczną. Psychoterapia w dużej części opiera się na zadawaniu pytań i szukaniu odpowiedzi, stawianiu i weryfikowaniu hipotez, nawet jeśli nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.
Słowa kluczowe:
- studium przypadku,
- badania naukowe nad psychoterapią,
- badania naukowe zorientowane na praktykę,
- metodologia badań naukowych
Abstrakt
Studia przypadku stanowią przykład metodologii odpowiedniej dla badań naukowych zorientowanych na praktykę terapeutyczną.
W tym artykule są one prezentowane jako naturalny sposób zdobywania wiedzy; w ramach tego procesu psychoterapeuci mogą używać umiejętności stanowiących oczywistą część ich praktyki terapeutycznej. Autorzy wyjaśniają podstawowe etapy przeprowadzania studium przypadku:
W tym artykule są one prezentowane jako naturalny sposób zdobywania wiedzy; w ramach tego procesu psychoterapeuci mogą używać umiejętności stanowiących oczywistą część ich praktyki terapeutycznej. Autorzy wyjaśniają podstawowe etapy przeprowadzania studium przypadku:
1) Determinacja (Dlaczego pracujemy nad studium przypadku?);
2) Przygotowanie (Czego chcemy się dowiedzieć?);
3) Gromadzenie danych (Jak mogłaby wyglądać wersja minimum danego studium przypadku?);
4) Analiza danych i pisanie artykułu (Zwyczajna struktura studium empirycznego).
Artykuł prezentuje studia przypadku jako znaczący i ubogacający sposób włączania badań naukowych w proces przygotowania do zawodu terapeuty oraz rozwoju zawodowego praktykujących psychoterapeutów.
Kim są autorzy?
dr n.med. Jan Roubal – psychiatra, psychoterapeuta, doktor nauk medycznych i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Masaryka w Brnie w Czechach. Superwizor i trener psychoterapii
dr Michal Čevelíček – doktor psychologii, nauczyciel akademicki i adiunkt na Uniwersytecie Masaryka w Brnie.
prof. Tomáš Řiháček – nauczyciel akademicki, profesor psychologii na Uniwersytecie Masaryka, psychoterapeuta Gestalt.
polskie tłumaczenie: Marek Misiak
Roubal, J., Čevelíček, M., & Řiháček, T. (2019). Jak jednoduše provést a napsat případovou studii: Vodítka pro psychoterapeuty v praxi.
Psychoterapie, 13(1), 22–39.
Psychoterapie, 13(1), 22–39.
Zachęcamy do lektury całości artykułu!
1 Komentarze