Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nowa edycja II Etapu Szkoły – specjalizacja Badania w Gestalt

Badania w Gestalt

Badania w psychoterapii to obszar, który budzi zainteresowanie coraz większej grupy specjalistów, wśród których są również studentki i studenci Szkoły Psychoterapii Gestalt.

W ostatnich latach Europejskie Stowarzyszenie Terapii Gestalt (EAGT) zwraca szczególną uwagę na rozwój badań naukowych, tak aby promować praktykę opartą na dowodach oraz badania oparte na praktyce (EBM – Evidence based practice, Practice based research), a także dotrzymać kroku innym modalnościom i w rzetelny, obiektywny sposób potwierdzać skuteczność nurtu Gestalt.

Nasza Szkoła proponuje stworzenie edycji zadedykowanej osobom szczególnie zainteresowanym badaniami. Co oferujemy? Spotkania ze specjalistami, poznanie narzędzi badawczych, naukę przeprowadzenia studium przypadku, i wiele, wiele więcej. Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na fundamentalne pytanie:

Jak można badać proces oraz rezultaty psychoterapii Gestalt?

Cechy programu:

Oferujemy 600h zajęć merytorycznych i 150h superwizji.
Zjazdy odbywają się średnio raz w miesiącu i trwają od czwartku lub od piątku do niedzieli.

Co odróżnia edycję ,,Badania w Gestalt”?

W odróżnieniu od klasycznego programu Szkoły Psychoterapii Gestalt, zaliczenie nie odbywa się na podstawie trzech mniejszych opisów przypadku, ale jednego kompleksowego studium, stworzonego przy wykorzystaniu metod poznanych w trakcie szkolenia.

Program zajęć uwzględnia wszystkie merytoryczne tematy, kluczowe dla rozwoju psychoterapeuty. Dodatkowo, oferujemy zjazdy zadedykowane tematyce badawczej, podczas których zapoznasz się z zasadami prowadzenia badań naukowych, poznasz metody ilościowe i jakościowe oraz nauczysz się tworzyć studium przypadku.

Zorganizujemy też spotkania z Christine Stevens – trenerką, superwizorką z wieloletnim doświadczeniem, redaktorką czasopisma ,,British Gestalt Journal” oraz członkinią Komitetu Naukowego EAGT.

Korzyści:

Biorąc udział w edycji ,,Badania w Gestalt”:

• poszerzysz swoją wiedzę z zakresu badań w psychoterapii;
  • dowiesz się, czym jest praktyka oparta na dowodach w psychoterapii i jak korzystać z niej prowadząc własną praktykę terapeutyczną,
  • poznasz różne metodologie prowadzenia badań w psychoterapii, a także zapoznasz się
    z wybranymi metodami ilościowymi i jakościowymi; nauczysz się pisać studium przypadku, co może być pomocne, gdybyś chciał(a) w przyszłości stworzyć swój własny artykuł naukowy;

Dodatkowo, przez cały okres szkolenia będziesz współpracować z praktykami, którzy wykorzystują badania w swojej codziennej pracy. Oferujemy opiekę merytoryczną koordynatora ds. badań Iwo Tarkowskiego, który będzie pełnić dyżur raz w miesiącu oraz spotkania online z Christine Stevens – redaktorką British Gestalt Journal, członkinią Komitetu Naukowego EAGT.

Do kogo skierowany jest program:

Do wszystkich, którzy oprócz tego, że chcą zostać psychoterapeutami Gestalt, cenią sobie praktykę opartą na dowodach i chcą rozwinąć umiejętności potrzebne do prowadzenia badań naukowych
w ramach swojej praktyki terapeutycznej.

• Czy trzeba posiadać dyplom psychologii? Nie.
  • Czy trzeba znać statystykę? Nie.
  • Czy trzeba mieć doświadczenie w prowadzeniu badań empirycznych w innych dziedzinach? Nie.

Potrzebna będzie znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie średnio-zaawansowanym oraz chęć czytania artykułów naukowych.

Interesujesz się badaniami? Planujesz wdrażać je w swojej praktyce? Chcesz poznać metodologię i napisać studium przypadku?

Zapraszamy do zgłaszania się – nauczymy Cię  tego, co niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia badań naukowych w psychoterapii.

Jeśli jesteś zainteresowan_ – zapraszamy do lektury artykułu Jana Roubala, Michala Čevelíčeka i Tomáša Řiháčeka o tym jak napisać studium przypadku.

Sprawdź też

Jak wygląda II Etap Szkoły Psychoterapii Gestalt