Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Konferencja Psychoterapii Dzieci i Młodzieży – ,,Kim naprawdę jestem?”

29.03 - 30.03.2025, Warszawa
W dniach 29 – 30 marca w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się Konferencja Psychoterapii Dzieci i Młodzieży – pierwsze tak duże wydarzenie, jakie kiedykolwiek organizowaliśmy.

Dlaczego wybraliśmy taki temat?

Dorastanie nigdy nie było łatwe, ale w postpandemicznym świecie mediów społecznościowych, kryzysów społecznych, lęku i niepewności młodzi ludzie w szczególny sposób potrzebują wsparcia mądrych dorosłych. Przez dwa dni wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanawialiśmy się, jak im to wsparcie zapewnić, jak towarzyszyć w rozwoju, ale przede wszystkim – jak lepiej rozumieć. 

Jak dobrze towarzyszyć?

Konferencja trwała dwa dni i była podzielona na dwie części: poranny blok wykładowy i popołudniowe warsztaty doświadczeniowe. Podczas przerw przy kawie toczyły się intensywne dyskusje. Pierwszy wykład wygłosił Jon Blend, doświadczony psychoterapeuta Gestalt pracujący w Londynie, kontynuator myśli Violet Oaklander. Opowiadał o bezpiecznych sposobach wyrażania złości, przypominając, że złość, jak każda emocja, jest potrzebna i niesie za sobą ważne informacje.

Pojawiło się wiele pytań od uczestniczek i uczestników i chociaż czas nie pozwolił na zadanie ich wszystkich, to szansa na rozmowę z Jonem pojawiła się w drugiej części dnia, podczas warsztatu o metodach projekcyjnych, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wykład i warsztat były tłumaczone na język polski przez Karolinę Grabowską i Ewelinę Hoare

Kolejny wykład dotyczył traumy dziecka, która obok seksualności i neuroróżnorodności stanowiła jedną z trzech głównych osi tematycznych naszej Konferencji. Prelegentką była Beata Staniszewska, psychotraumatolożka pracująca w Polskim Forum Migracyjnym. Beata podzieliła się z uczestnikami konkretnymi narzędziami z własnej praktyki, które mogą pomóc dziecku po trudnych doświadczeniach wyrazić i nazwać swoje emocje.

Tematyka traumy pojawiła się też na drugim z sobotnich warsztatów, który prowadziła Agata Urbanowicz. Towarzyszyli nam również przedstawiciele wydawnictwa Oficyna Związek Otwarty ze swoim stoiskiem, do którego ustawiała się kolejka osób chcących kupić ciekawe i unikalne książki poświęcone psychologii i filozofii Gestalt. 

Wyzwania współczesnego świata

Drugi dzień Konferencji przypadał na niedzielę. Po zmianie czasu, chociaż spaliśmy krócej, poranna kawa szybko postawiła wszystkich na nogi. Dzień rozpoczął się od wykładu prof. dr hab. Marii Beisert, psycholożki i seksuolożki, która przedstawiła podstawy teoretyczne rozwoju seksualnego na najwcześniejszych etapach życia. Po krótkiej przerwie swoje wystąpienie wygłosiła dr Alicja Długołęcka, podając dosadne fakty o realiach, w jakich funkcjonują współczesne nastolatki.

Konferencja odbywała się niedługo po premierze wstrząsającego serialu ,,Dojrzewanie”, który również powracał w wielu rozmowach. Drugi dzień zakończył się niezwykle ciekawym wykładem dr Joanny Ławickiej, specjalistki pracującej z osobami neuroróżnorodnymi, która wprowadziła nas w fascynujący, ale pełen trudności, przemocy i cierpienia świat osób w spektrum autyzmu. Poruszające historie pacjentek i pacjentów Joanny zostały z nami na długo po wyjściu z Pałacu Kultury.

Ostatnim punktem Konferencji były warsztaty doświadczeniowe, które prowadziły Ewelina Krupniewska (neuroróżnorodność), Joanna Stefańska (seksualność) oraz Krystyna Szarek-Waszkowska (praca z żałobą dziecka).

To była pierwsza nasza konferencja, ale mamy ogromną nadzieję, że nie ostatnia.

Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma zdjęciami z tego wydarzenia i zapraszamy do obserwowania nas w mediach społecznościowych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom!

Zostaw swój komentarz